Звіт управління за 2015 рік

Робота закладів культури області у 2015 році зосереджувалася на забезпеченні належних умов для культурного розвитку суспільства та сприянні задоволенню культурних, інформаційних, освітніх та духовно-естетичних потреб мешканців територіальних громад Вінниччини.

Мережа закладів культури області станом на 01.01.2016 р. становить 2145 одиниць. Протягом 2015 року вона зменшилась на 20, зокрема: 14 бібліотечних, 4 клубних та 2 музейних заклади.
Відповідно до рішень 41 сесії 6 скликання Вінницької обласної ради у складі обласного краєзнавчого музею створено дві філії – «Музей М. Д. Леонтовича» (в селі Марківка Теплицького району) та музей «Битва під Батогом» (в селі Четвертинівка Тростянецького району).
Підготовку спеціалістів галузі культури в області здійснюють Вінницьке училище культури і мистецтв ім. М.Д. Леонтовича та Тульчинське училище культури, в яких навчаються 716 студентів.
Із 186 випускників училищ 2015 року забезпечено першим робочим місцем 182 особи (98 %). З них: у професійних мистецьких колективах – 1 чол., 134 – в закладах культури області, 48 осіб забезпечено працею в установах і організаціях інших систем і відомств, 43 випускники, які навчалися за цільовим направленням, працевлаштовані в сільських закладах культури.
За звітний період в обласному навчально-методичному центрі галузі культури, мистецтв та туризму підвищили свою кваліфікацію 554 спеціаліста, 172 з яких – працівники сільських закладів культури.
Забезпечено системну роботу з організації змістовного дозвілля населення, збереження, розвитку і популяризації народної творчості та аматорського мистецтва. В клубних закладах області діє понад 6 тис. клубних формувань, учасниками яких є 69 тис. чол.
У 2015 році закладами культури і мистецтв проведено майже 150 тис. культурно-мистецьких заходів, з яких понад 39 тис. – для дітей і молоді.
З метою збереження пам’яті героїчного минулого українського народу проведено цикл соціокультурних заходів до 71-ї річниці визволення Вінницької області та України, 70-ї річниці Перемоги над нацизмом у Європі, Дня захисника України, Дня українського козацтва та інші.
Організовано низку обласних заходів зі збереження та популяризації народних традицій, серед них: «Вечори національної музики і кухні», свято народного мистецтва «Наддністрянська горлиця», ІV Молодіжне бієнале українських традиційних ремесел, фестиваль-ярмарок традиційного народного мистецтва «Витоки», свята фольклору ім. Гната Танцюри, обрядових хлібів та дідухів «Народу вічний оберіг», мистецький фестиваль «Мамину сорочку пригорну до серця», ІІІ симпозіум майстрів народного малярства «Мальована хата» та багато інших.
На базі обласного центру народної творчості проведено Всеукраїнську науково-практичну конференцію на тему: «Обласні центри народної творчості та культурно-освітньої роботи як інституції народної культури у процесі децентралізації державного управління».
З метою зростання позитивного іміджу Вінниччини, розширення міжрегіонального та міжнародного культурного співробітництва реалізовано 12 міжнародних та 15 всеукраїнських культурно-мистецьких заходів, що вже стали традиційними. Зокрема: VІІ Всеукраїнське свято сатири і гумору ім. С.Руданського, ХІІI-й Міжнародний фестиваль класичного мистецтва ім. П.І.Чайковського та Н.Ф.фон Мекк, IX Міжнародний фестиваль театрів ляльок «Подільська лялька», Міжнародний дитячий фестиваль народної хореографії «Барвінкове кружало», Всеукраїнський пленер скульпторів-каменотесів «Подільський оберіг», Міжнародне свято народного мистецтва «Українська витинанка», IV Міжнародне літературно-мистецьке свято «Русалка Дністрова», IV Всеукраїнське свято кобзарського мистецтва «Струни вічності» ім. В.Перепелюка.
Для широкого кола громадськості організовано масово-освітні та мистецькі заходи з нагоди Дня Європи «Україна і Європейський Союз: правові аспекти співробітництва». Проведено цикл культурно-мистецьких заходів у рамках Днів Америки у Вінниці.
За участю керівництва області відбулась культурно-мистецька акція «Покровитель культури», пам’ятними нагородами відзначено 27 покровителів і меценатів за вагомий внесок у розвиток культури і мистецтва області та значне покращення матеріально-технічної бази закладів культури Вінниччини у 2015 році.
Протягом звітного періоду проводилась активна виставкова діяльність. В області відроджують та популяризують кращі зразки народної творчості біля 3 тисяч майстрів народного мистецтва. За їх участі проведено ряд виставок образотворчого та декоративно-прикладного мистецтва: «Різдвяне диво», «Шевченко в народному мистецтві», «Великодня писанка», «Народна подільська іграшка» тощо. Започатковано мистецьку акцію «Обмінні виставки між областями України» з майстрами Тернопільської, Чернівецької та Івано-Франківської областей.
Організовано низку персональних виставок, зокрема: заслужених майстрів народної творчості України Галини Данилюк (вишивка) та Івана Горобчука (народне малярство), Людмили Сорочинської та Анатолія Риженка-Янкового (живопис), Олексія і Людмили Альошкіних (гончарство) та багатьох інших.
В рамках Всеукраїнської культурно-мистецької акції «Мистецтво одного села» у Національному музеї літератури (м. Київ) презентовано виставку народного мистецтва с. Четвертинівка Тростянецького району.
Окрім цього, було презентовано виставку Ігоря Зозулі «Оберіг для бійця» та виставки «Майдан гідності» й «Воїни світла», присвячені вінничанам-учасникам АТО Костянтину Могилку, Дмитру Майбороді, Петру Коваленку, які посмертно удостоєні звання Героя України –.
З метою створення умов для змістовного дозвілля та творчого розвитку дітей в закладах культури області діє біля 3 тисяч дитячих клубних формувань, в яких розвивають свої здібності 34 тис. дітей.
Значну роль у творчому розвитку дітей відіграють 54 початкових спеціалізованих мистецьких навчальних заклади, позашкільну освіту в яких здобувають 10430 учнів, що на 84 більше, ніж у 2014 році і складає біля 7% від загальної чисельності учнів загальноосвітніх шкіл області.
Відповідно до Закону України «Про позашкільну освіту» 1161 дитина з пільгових категорій здобуває мистецьку освіту безкоштовно, що на 145 більше у порівнянні з 2014 роком, 310 учнів мають пільгову оплату у розмірі 50 відсотків.
На виконання Загальнодержавної програми «Національний план дій щодо реалізації Конвенції ООН про права дитини» продовжувалась організація заходів зі стимулювання творчості обдарованих дітей. Майже 500 учнів стали лауреатами та понад 450 – дипломантами у 42 міжнародних та 88 всеукраїнських конкурсах. Творчі здобутки обдарованої молоді доповнились перемогами студентів Вінницького училища культури і мистецтв ім.М.Д.Леонтовича, 32 з яких стали лауреатами в 7 міжнародних та 25 всеукраїнських конкурсах професійної майстерності.
Проведено низку обласних конкурсів і фестивалів для дітей, зокрема: «Подільська весна», «Юний концертмейстер», юних виконавців класичної музики «Жмеринський камертон», дитячі фестивалі-конкурси візуального мистецтва «Різдвяна зірка», «Арт-Олімп». Успішно пройшли мистецькі акції «Майстри сцени – сільській і учнівській молоді» та творчі звіти початкових спеціалізованих мистецьких навчальних закладів у рамках заходів національно-патріотичного спрямування.
Важливу роль в організації змістовного дозвілля населення відіграють театрально-видовищні заклади. Обласними академічними українським музично-драматичним театром ім. М.Садовського і театром ляльок проведено 824 вистави, які відвідали понад 117 тис. чол., з них 216 вистав в дошкільних та навчальних закладах м. Вінниці, 67 гастрольних заходів у межах України. У рамках проекту «Майстри мистецтв – трудівникам села» презентовано 31 виставу, яку переглянули понад 6 тис. глядачів.
Впродовж 2015 року театром ім. М.Садовського здійснено постановку чотирьох прем’єрних вистав: Р. Штраля «Адам одружується з Євою», Б. Шоу «Моя чарівна леді», вистава-концерт «І все життя – театр», казка М. Шувалова «Кіт у чоботях» за однойменним твором Шарля Перро. Серед новостворених вистав та дитячих програм обласного театру ляльок варто відзначити виставу-притчу «Тринадцята зірка» за п’єсою В. Ольшанського. Окрім того, поновлено показ 5-ти вистав.
Головною театральною подією року на Вінниччині стало проведення IX Міжнародного фестивалю театрів ляльок «Подільська лялька», де колектив Вінницького театру ляльок був удостоєний чотирьох нагород, в т. ч. «Гран-прі» за виставу О. Гончарука «Суворий іспит». Творчий колектив театру ім. М.Садовського здобув «Приз глядацьких симпатій» на Міжнародному театральному фестивалі «Золоті оплески Буковини» в місті Чернівці.
Обласною філармонією за звітний період проведено 453 концерти, які відвідали 95 тис. глядачів. Підготовлено ексклюзивні програми, серед яких «Така її доля» (моновистава за поемою «Катерина»), «Мій Шевченко» із мистецького диптиху до 200-річчя з дня народження Т.Г.Шевченка. Наповнилися новим змістом мистецькі проекти з обслуговування дітей: інтерактивні шоу-програми, естрадно-циркові вистави, концерти-лекції «Подільські вечорниці», «Все про мюзикл» та інші.
За сприяння Департаменту освіти і науки облдержадміністрації продовжувалась робота мистецького проекту для студентів вищих навчальних закладів області, в результаті якого проведено 25 заходів.
Важливою складовою соціально-культурної інфраструктури є бібліотечні заклади, яких в області налічується 934. Книгозбірнями області за звітний період обслуговано майже 654 тис. читачів.
Особливе місце у формуванні самосвідомості громадян належить їх поінформованості, тому пріоритетним напрямком роботи бібліотек залишається поповнення інформаційних ресурсів.
Питання впровадження сучасних інформаційних технологій, створення власних електронних ресурсів, забезпечення вільного доступу користувачів до інформації будь-якого рівня за допомогою Інтернету займає важливе місце в стратегії розвитку бібліотек і забезпечує перехід від традиційної бібліотеки до динамічного центру інформації. Станом на 01 січня поточного року оснащено комп’ютерною технікою 315 бібліотечних закладів, підключено до мережі Інтернет 238 бібліотек.
Впродовж звітного року музейні заклади області відвідали понад 662 тис.осіб, що на 42,5 тис. більше 2014 року. Проведено понад 10 тис. екскурсій, організовано 890 пересувних виставок. За результатами роботи з дослідження регіональної історії, етнографії, народного побуту до фондів музеїв області надійшло майже 7 тис. одиниць збереження.
Фахівці музеїв були організаторами та учасниками низки науково-практичних конференцій, «круглих столів», семінарів, серед яких: міжнародні наукові конференції «Міста і містечка Поділля з доби Середньовіччя до початку ХХ ст.», «Формування патріотизму і політкультурної компетентності майбутніх фахівців гуманітарно-педагогічного профілю»; всеукраїнські конференції «Хмільницький палац Ксідо – перлина української архітектури», «Актуальні питання сучасного гончарства на Вінниччині»; семінар-тренінг «Перша допомога культурній спадщині в умовах надзвичайних ситуацій: міжнародні стратегії для України» тощо.
Колективами музеїв реалізовано низку мистецьких проектів, що сприяють розвитку міжнародних зв’язків, зокрема виставки «Вишита ікона» (Україна-Греція), «Україна–Польща. Взаємодія культур: ще один аргумент», «Посвячення Фредерику Шопену» та інші (спільно з Генеральним консульством Республіки Польща).
Значною подією стали традиційні пленери скульпторів-каменотесів «Подільський оберіг» в державному історико-культурному заповіднику «Буша» та гончарів на базі музею гончарного мистецтва ім.О.Г.Луцишина.
Реалізацію культурної політики у сфері кінообслуговування забезпечували обласне комунальне підприємство «Вінницякіно» та 15 районних дирекцій кіновідеомережі, які організовували кінопоказ на понад 200 кінооб’єктах.

За звітний період продемонстровано в області 3258 кіносеансів, в т. ч. 1328 для дітей. Їх відвідали понад 106 тис. глядачів, в т. ч. більше 41 тис. дітей. В області реалізовується соціально-мистецький проект «Кіно для всіх», в рамках якого демонструються дитячі просвітницькі фільми в навчальних закладах області. Спільно з державними, громадськими організаціями проводяться благодійні кіносеанси для інвалідів, дітей з багатодітних сімей, пенсіонерів та інших категорій малозабезпеченого населення, воїнів АТО. Підприємством «Вінницякіно» спільно з кінотеатром «Родина» проведено акції під відкритим небом із показом кінофільмів українських режисерів В. Тихого, О.Довженка, С. Параджанова та фільмів присвячених Революції Гідності.

Певні напрацювання в галузі у 2015 році та шляхи реформування усіх соціально-економічних сфер нашої країни ставлять перед працівниками культури нові відповідальні завдання:

1. Збереження централізованої бібліотечної системи (ЦБС) як найефективнішої системи існування і розвитку бібліотечних закладів.

2. Забезпечення охорони і збереження музейних колекцій.

3. Вшанування пам’яті та популяризація творчої спадщини видатного українського композитора, громадського діяча М.Д. Леонтовича:

4. Створення інноваційних моделей культурно-дозвіллєвої діяльності.

5. Здійснення заходів щодо усунення загроз зникнення об’єктів нематеріальної культурної спадщини як одного із головних джерел культурного різноманіття й гарантії сталого розвитку суспільства.

6. Реалізація мистецьких проектів та розвиток професійного мистецтва.

7. Оптимізація обласного комунального підприємства «Вінницякіно».

8. Активізація інвестиційної діяльності у сфері культури, грантової підтримки культурних ініціатив, модернізація матеріально-технічної бази і впровадження сучасних інформаційних технологій у сфері культури.

Коментування закрито.

Comments are closed.

Весь контент доступний за ліцензією Creative Commons Attribution 4.0 Internftional Licence, якщо не зазначене інше .