«Великодні веснянки села Новоселівка»

Внесено до Обласного переліку у 2021 році Елемент нематеріальної культурної спадщини «Великодні веснянки села Новоселівка».

В селі Новоселівка, є люди, яким не байдужа власна добра традиція, люди, які шанують історію свого краю і з честю передають її новим поколінням.
Споконвіку на другий день Пасхи збиралися на вигоні жителі села і співали веснянки, грали в ігри та ін… Величалися хлопці та дівчата в обрядових піснях, іграх-веснянках, розлягалися від святкового співу луки і поля.
Це було закликання весни. Цей обряд передавався із покоління в покоління.
Посеред вигону збиралися жителі села. Жінки виконували веснянки «Налетіли журавлі, «Коло млина калина», «Ой погодяно, ой побродяно….».


Потім всі взявшись за руки водили «Кривого танця», до саме з цього танця розпочиналися і закінчувалися. великодні дійства.
Хоровод«Кривий танок», якому не вивести кінця, має, на думку наших пращурів, магічну силу. Їх водять у вигляді кола, кривої лінії або підкови. За «Кривим танком» виконували веснянки «А довгої лози», «А шум ходить», «Заплетемо ліс, ліс на парубків біс,біс», « А в городі кладочка», «Розплетемо ліс,ліс на парубків біс,біс». Далі учасники дійства розділяються на два гурти і стають один на проти одного виконуючи веснянка-гра «А ми просо сіяли». Потім стають в круг, а одна дівчина в колі ходить, а за колом хлопець і виконують ті дії, які звучать у веснянці-грі «Царівна».
Потім вибирають іншу пару, які ходять в середині кола і показують, що звучить у пісні «По бережку». За нею йде інша «Ой як,як милого посадити», під час якої учасники беруться за руки, утворюють коло. Одна дівчина стоїть уколі і вибирає собі пару, а потім зображають все в рухах.
Однією з веселих ігор є «Ой повідай, козле». Під час якої всі учасники по черзі виконують дії, які оспівуються у веснянці. Не забували і про маленьких учасників,для них співали «Подоляночку».
І по сьогоднішній день жителі села підтримують традиції веснянок, щоб прищепити дітям та молоді любов до вивчення звичаїв та традицій українського народу. Вони збираються тільки вже на подвір`ї сільського клубу, щоб разом із учасниками народного аматорського фольклорно-етнографічного ансамблю «Надія» поспівати веснянок пограти в жартівливі весняні ігри, поводили хороводи.
З ранку до вечора живе село весняними дійствами, веснянками, веселими іграми. Тут хороводи водять, тут і в довгої лози грають, шума заплітають, грають в ігри, і в кривого танця водять, розповідають легенди з історії виникнення крашанок і писанок, бо Великдень – свято весни, оновлення, а також духовного єднання, поваги до своїх предків, до своєї історії.
Популярним на святі весни стало випікання “жайворонків”. Це дуже давня традиція, коли господині пекли фігурки пташок із тіста, з якими діти вибігали надвір і закликали весну. Потім цими пташечками прикрашали великоднє деревце.
Учасники дійства співають старі і нові весняні пісні, і добре знані всім у селі. Їх спів підхоплюють жителі села і все перетворюється в одну велику, щасливу великодню родину.

Коментування закрито.

Comments are closed.

Весь контент доступний за ліцензією Creative Commons Attribution 4.0 Internftional Licence, якщо не зазначене інше .