"Увага! На даний час сайт модернізується! Просимо вибачити за незручності!"

«Великодні веснянки села Новоселівка»

Внесено до Обласного переліку у 2021 році Елемент нематеріальної культурної спадщини «Великодні веснянки села Новоселівка».

В селі Новоселівка, є люди, яким не байдужа власна добра традиція, люди, які шанують історію свого краю і з честю передають її новим поколінням.
Споконвіку на другий день Пасхи збиралися на вигоні жителі села і співали веснянки, грали в ігри та ін… Величалися хлопці та дівчата в обрядових піснях, іграх-веснянках, розлягалися від святкового співу луки і поля.
Це було закликання весни. Цей обряд передавався із покоління в покоління.
Посеред вигону збиралися жителі села. Жінки виконували веснянки «Налетіли журавлі, «Коло млина калина», «Ой погодяно, ой побродяно….».


Потім всі взявшись за руки водили «Кривого танця», до саме з цього танця розпочиналися і закінчувалися. великодні дійства.
Хоровод«Кривий танок», якому не вивести кінця, має, на думку наших пращурів, магічну силу. Їх водять у вигляді кола, кривої лінії або підкови. За «Кривим танком» виконували веснянки «А довгої лози», «А шум ходить», «Заплетемо ліс, ліс на парубків біс,біс», « А в городі кладочка», «Розплетемо ліс,ліс на парубків біс,біс». Далі учасники дійства розділяються на два гурти і стають один на проти одного виконуючи веснянка-гра «А ми просо сіяли». Потім стають в круг, а одна дівчина в колі ходить, а за колом хлопець і виконують ті дії, які звучать у веснянці-грі «Царівна».
Потім вибирають іншу пару, які ходять в середині кола і показують, що звучить у пісні «По бережку». За нею йде інша «Ой як,як милого посадити», під час якої учасники беруться за руки, утворюють коло. Одна дівчина стоїть уколі і вибирає собі пару, а потім зображають все в рухах.
Однією з веселих ігор є «Ой повідай, козле». Під час якої всі учасники по черзі виконують дії, які оспівуються у веснянці. Не забували і про маленьких учасників,для них співали «Подоляночку».
І по сьогоднішній день жителі села підтримують традиції веснянок, щоб прищепити дітям та молоді любов до вивчення звичаїв та традицій українського народу. Вони збираються тільки вже на подвір`ї сільського клубу, щоб разом із учасниками народного аматорського фольклорно-етнографічного ансамблю «Надія» поспівати веснянок пограти в жартівливі весняні ігри, поводили хороводи.
З ранку до вечора живе село весняними дійствами, веснянками, веселими іграми. Тут хороводи водять, тут і в довгої лози грають, шума заплітають, грають в ігри, і в кривого танця водять, розповідають легенди з історії виникнення крашанок і писанок, бо Великдень – свято весни, оновлення, а також духовного єднання, поваги до своїх предків, до своєї історії.
Популярним на святі весни стало випікання “жайворонків”. Це дуже давня традиція, коли господині пекли фігурки пташок із тіста, з якими діти вибігали надвір і закликали весну. Потім цими пташечками прикрашали великоднє деревце.
Учасники дійства співають старі і нові весняні пісні, і добре знані всім у селі. Їх спів підхоплюють жителі села і все перетворюється в одну велику, щасливу великодню родину.

Responses are currently closed, but you can trackback from your own site.

Comments are closed.

Весь контент доступний за ліцензією Creative Commons Attribution 4.0 Internftional Licence, якщо не зазначене інше .