"Увага! На даний час сайт модернізується! Просимо вибачити за незручності!"

“СТВОРЕННЯ ТА ПОБУТУВАННЯ ВИТИНАНКИ НА ВІНИЧЧИНІ”

Внесено до Обласного переліку у 2021 році Елемент нематеріальної культурної спадщини “СТВОРЕННЯ ТА ПОБУТУВАННЯ ВИТИНАНКИ НА ВІНИЧЧИНІ”

Витинанка- старовинне національне мистецтво, що набуло широкого розповсюдження в побуті на території Вінниччини і найбільше в її подністровському регіоні.Фундаторами руху популяризації витинанки в 60-х роках минулого століття стали вчителі Марія Руденко з с. Слобода Яришівська та Олександр Салюк з с. Саїнки Могилів-Подільського р-ну.
Нехитрість виконання і доступність матеріалу, а ще -розповсюджені повір’я і вірування про сакральність та помічну силу , зробили це мистецтво широко вжитковим на Вінниччині.Витинанка була розповсюдженим атрибутом в декоруванні житла. Прикрашалися комини,печі, стіни, сволоки, мисники, куточки з образами, пічкурки, дитячі колиски, вікна, двері.Витинанка служила обереговим символом у побуті українців.
Сьогодні витинанка набула нове обличчя, але техніка виконання та традиції використання в побуті збереглися. Розширились межі застосування. Тепер витинанку використовують в інтер’єрі, екстер’єрі, і для дизайну сцени , і для декорування житла та офісних приміщень.
Класичний спосіб витинання- папір, ножиці. клей. Симетричність зберігається завдяки тому, що папір складається вдвоє або вчетверо. Вирізається орнамент, розкладається папір і наклеюється на основу або на стіну.Витинанка вирізається з цілого листка паперу.

 

 

Responses are currently closed, but you can trackback from your own site.

Comments are closed.

Весь контент доступний за ліцензією Creative Commons Attribution 4.0 Internftional Licence, якщо не зазначене інше .