“СТВОРЕННЯ ТА ПОБУТУВАННЯ ВИТИНАНКИ НА ВІНИЧЧИНІ”

Внесено до Обласного переліку у 2021 році Елемент нематеріальної культурної спадщини “СТВОРЕННЯ ТА ПОБУТУВАННЯ ВИТИНАНКИ НА ВІНИЧЧИНІ”

Витинанка- старовинне національне мистецтво, що набуло широкого розповсюдження в побуті на території Вінниччини і найбільше в її подністровському регіоні.Фундаторами руху популяризації витинанки в 60-х роках минулого століття стали вчителі Марія Руденко з с. Слобода Яришівська та Олександр Салюк з с. Саїнки Могилів-Подільського р-ну.
Нехитрість виконання і доступність матеріалу, а ще -розповсюджені повір’я і вірування про сакральність та помічну силу , зробили це мистецтво широко вжитковим на Вінниччині.Витинанка була розповсюдженим атрибутом в декоруванні житла. Прикрашалися комини,печі, стіни, сволоки, мисники, куточки з образами, пічкурки, дитячі колиски, вікна, двері.Витинанка служила обереговим символом у побуті українців.
Сьогодні витинанка набула нове обличчя, але техніка виконання та традиції використання в побуті збереглися. Розширились межі застосування. Тепер витинанку використовують в інтер’єрі, екстер’єрі, і для дизайну сцени , і для декорування житла та офісних приміщень.
Класичний спосіб витинання- папір, ножиці. клей. Симетричність зберігається завдяки тому, що папір складається вдвоє або вчетверо. Вирізається орнамент, розкладається папір і наклеюється на основу або на стіну.Витинанка вирізається з цілого листка паперу.

 

 

Коментування закрито.

Comments are closed.

Весь контент доступний за ліцензією Creative Commons Attribution 4.0 Internftional Licence, якщо не зазначене інше .