«Традиція приготування Чміль – каші в селі Джулинка» Джулинська ТГ Гайсинський р-н.

             

Найулюбленішою і найкориснішою на всій Україні була і є гречана каша. Наші предки казали: «Гречана каша — то матір наша, а хлібець житній – то батько рідний».

Рецепт цієї каші датується 1872 року.

Назва страви походить від прізвища Чміль, у родині яких ця страва  стала традиційною. Але здобула «народну славу» майже в усіх родинах с. Джулинки.

Чому саме  така каша ще й із картоплею?

«Раніше усі були бідні, родини великі, а їсти всі хочуть. Нас було п’ять сестер і мама з татом.   От візьми нагодуй сім’ю із семи чоловік. Наша мати, Ганна Чміль, готувала гречку з картоплею. Правда картоплі в ній було багато, а от гречки трішечки! Бо де ж  тієї крупи стільки взяти. Так і з’явилась «Чміль-каша» трішки картоплі, трішки гречки! Перед приготуванням страви мати обов’язково спочатку молилась Богу та три рази хрестилась, так я і роблю до цього часу…», – записано зі слів Ольги Филимонівни Остапенко (дівоче прізвище Чміль).  Гречана каша  була повсякденною обідньою стравою, другою після борщу. Готували її  на сніданок і на вечерю. Чміль-каша стала популярною і в наш час, так як ціни на гречку зросли стрімко вгору. Ця страва стала традиційною у багатьох родинах. Її залюбки готують господині нашої громади. Також вона  є постійною учасницею народних гулянь, які проходять у Джулинській громаді.

Рецепт цієї страви передається від покоління до покоління.

Обов’язково  перед приготуванням страви господиня має прочитати молитву та тричі перехреститись.

 

Коментування закрито.

Comments are closed.

Весь контент доступний за ліцензією Creative Commons Attribution 4.0 Internftional Licence, якщо не зазначене інше .